مدیرکل پنبه و گیاهان صنعتی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

۱۸۰ هزار تن پنبه مورد نیاز در کشور

مدیرکل پنبه و گیاهان صنعتی وزارت جهاد کشاورزی میزان نیاز کشور به محصول پنبه خالص و سفید را حدود 180 هزار تن اعلام کرد و گفت: مابقی این نیاز از طریق واردات تامین می‌شود.

به گزارش حرف آور، ابراهیم هزارجریبی در جریان سفر به منطقه مغان استان اردبیل میزان نیاز کشور به محصول پنبه خالص و سفید را حدود ۱۸۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: مابقی این نیاز از طریق واردات تامین می‌شود.

وی از افزایش ۲۰ درصدی سطح زیر کشت محصول پنبه در سال زراعی جاری خبرداد و افزود: امسال حدود ۱۱۲ هزار هکتار از اراضی کشور در ۲۰ استان به کشت پنبه اختصاص یافته است.

مدیرکل پنبه و گیاهان صنعتی وزارت جهاد کشاورزی، استان‌های خراسان رضوی، گلستان، فارس و اردبیل را مناطق عمده تولید پنبه کشور ذکر کرد و ادامه داد: برداشت محصول پنبه در این استان‌ها آغاز شده است.

وی شهرستان پارس‌آباد مغان را با حدود ۱۵ هزار هکتار سطح زیرکشت، مهم‌ترین کانون کشت پنبه در کشور اعلام کرد و افزود: هشت واحد کارخانه پنبه پاک‌کنی موجود در منطقه در حال خرید محصول و تبدیل وش پنبه به پنبه محلوج و سفید هستند تا در نهایت محصول فرآوری شده را در اختیار صنایع ریسندگی و تولید نخ در کشور قرار دهند.

هزارجریبی از اجرای طرح‌های ترویجی در ۳۵ سایت و مکان ترویجی کشت پنبه در منطقه مغان خبرداد و اضافه کرد: در حوزه کاشت و داشت پنبه اجرای برنامه‌های ترویجی مهم‌ترین فعالیت که در کنار اجرای پایش آفات، موجب افزایش بهره‌وری و تولید شده است.

وی با اشاره به واردات و تامین هورمون تغذیه کننده رشد به اندازه کافی و توزیع آن در بین کشاورزان پنبه‌کار اظهار کرد: در زمان برداشت محصول نیز تلاش می‌شود که کمباین مورد نیاز تامین شده و برداشت به شکل مکانیزه در کنار برداشت دستی انجام شود.

مدیرکل پنبه و گیاهان صنعتی وزارت جهاد کشاورزی، تجارت و بازرگانی محصول پنبه را بسیار مهم خواند و گفت: تلاش وزارت جهاد کشاورزی این است که کارخانه‌های هر استان محصول تولیدی همان استان را خریداری کنند و با خرید برخی کارخانه‌های استان‌های همجوار، رقابت در روند خرید موجب قیمت شود.

وی با اشاره به تداوم روند خرید پنبه تولیدی کشاورزان به شکل توافقی بین کشاورزان و کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی افزود: قیمت امسال کمی بیشتر از سال گذشته است و بنا به دلایل و هزینه‌های بیشتری که کشاورزان انجام داده‌اند، انتظار این بود که قیمت محصول بالاتر از رقم فعلی باشد.

هزارجریبی اضافه کرد: به کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی توصیه شده که محصول وش را با قیمت بالاتری خریداری کنند و به کشاورزان نیز توصیه می‌کنیم که محصول را با کیفیت بالاتر و با ضایعات کمتری برداشت کنند.

وی اضافه کرد: کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی نگران پنبه تولیدی خریداری شده و تصفیه شده نباشند چرا که به فروش محصول خریداری شده به کارخانه‌های نرخ‌ریسی و نساجی‌ها کمک خواهیم کرد.

۳۰۰ هزار تن وش پنبه امسال در کشور تولید می‌شود

مدیرکل پنبه و گیاهان صنعتی وزارت جهاد کشاورزی، پنبه را جزو محصولات راهبردی کشاورزی کشور عنوان کرد و گفت: برنامه وزارت جهاد کشاورزی این است که ایران در تولید این محصول ماده اولیه بسیاری از محصولات جانبی است، به خوداتکایی کامل برسد.

وی اضافه کرد: برخی کشورها مثل ازبکستان به عنوان یکی از تامین‌کنندگان نیاز ایران به پنبه، صنایع ریسندگی خود را توسعه داده‌اند و دیگر ماده اولیه پنبه را نمی‌فروشند و تمایل به فروش نخ تولیدی خود را دارند و حتی اعلام کرده‌اند که همین نخ را هم پنج سال دیگر صادر نخواهند کرد.

هزارجریبی بیان کرد: آینده‌نگری باعث شده که دولت خودکفایی در تولید پنبه را در راس برنامه‌های خود قرار دهد تا در اولویت کشت قرار گیرد و در الگوی کشت سال آینده هم پنبه جزو کالاهای اساسی مورد حمایت دولت خواهد بود.

انتهای پیام/