به اتهام ارتکاب جرایم خشن؛

۱۷ نفر در پارس آباد دستگیر شدند

دادستان شهرستان پارس آباد از بازداشت ۱۷ نفر به اتهام ارتکاب جرایم خشن از جمله قتل، تهدید با چاقو، قدرت نمایی با چاقو شرب خمر به نحو علنی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نزاع دسته جمعی طی کمتر از 2 هفته در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، فیروز فرهانی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به دستگیری ۱۷ نفر به اتهام ارتکاب جرایم خشن طی کمتر از ۲ هفته در شهرستان پارس‌آباد اظهار کرد: برخورد جدی با اراذل و اوباش در دستور کار است و این اشخاص از ارفاقات قانونی محروم خواهند شد و هیچ اغماض و مماشاتی در برخورد با اراذل و اوباش، مخلین نظم و آسایش عمومی و مرتکبین جرایم خشن صورت نپذیرفته و نخواهد پذیرفت، چرا که پرداخت به امنیت شهروندان و برخورد سریع، دقیق و قاطعانه با برهم زنندگان امنیت از وظایف و اولویت‌های اصلی دادستانی است.

وی افزود: در هیچ نظام حقوقی و جامعه‌ای جرایم خشن قابل تحمل نیست، به همین دلیل پیشگیری کیفری در مقابله با مرتکبین این دسته از جرایم جزو اولویت‌های دستگاه قضایی است و دستور ویژه برای دستگیری متهمان مذکور به ضابطان عام داده شده است. که البته در بیشتر موارد یاد شده جرایم ارتکابی مشهود بوده و بر اساس اختیارات قانونی ضابطان عام راسا ودر محدوده قانون اقدام می‌کنند.

دادستان شهرستان پارس‌آباد ادامه داد: دادستانی قدردان زحمات طاقت فرسای فرماندهی فراجای شهرستان و پرسنل تحت امر بوده و قاطعانه از اقدامات ضابطان محترم در تامین امنیت مردم حمایت می‌کند.

فرهانی اضافه کرد: برخورد دادسرا با جرایم خشن مانند قدرت نمایی با قمه، تهدید با قمه ،نزاع دسته جمعی، شرب خمر به نحو علنی و متعاقب آن اخلال در نظم و آسایش عمومی و… باید عبرت آموز وبازدارنده باشد. و باید در نظر داشت در برخی موارد قانونی و با حصول شرایط و ارکان لازمه ،قانون استفاده کنندگان از سلاح را محارب و مفسد فی الارض شناخته است و مجازات سلب حیات را پیش بینی نموده است.

دادستان شهرستان پارس آباد بیان کرد: به لحاظ حساسیت موضوع برای تحقیقات مقدماتی چنین جرایمی شعبات ویژه در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان تعیین شده است و قضات مقتدر دادسرا و اختصاصا قضات شعبات تعیین شده زیر نظر دادستانی قاطعانه اقدام می‌کنند و دادستانی قدردان زحمات همکاران شریف قضایی و اداری است.

فرهانی تاکید کرد: بر حسب هماهنگی‌های صورت گرفته با ریاست معزز دادگستری در کیفرخواست‌های صادرشده نسبت به جرایم مورد اشاره، درخواست مجازات تکمیلی از دادگاه‌های کیفری می‌شود.

دادستان شهرستان پارس آباد با تاکید بر اینکه فعالیت‌های دادستانی مستمر و غیر قابل اغماض است ،گفت: ورود نهادهای فرهنگی، اجتماعی، دستگاه‌های اجرایی مرتبط و پای کار بودن آنان و تعامل سازنده برای کاهش چنین جرایم و در کل کاهش آسیب‌های اجتماعی ضروری است و این امر از مطالبه جدی دادستانی است.