۱۵ سال محاصره شدید/ بزرگترین زندان جهان کجاست؟

نوار غزه با جمعیت ۲.۱ میلیون نفر ۱۵ سال است که تحت محاصره زمینی، دریایی و هوایی رژیم صهیونیستی قرار دارد.

پایگاه خبری تحلیلی حرف آور –  شبکه الجزیره در گزارشی آورده است: نوار غزه با جمعیت ۲.۱ میلیون نفر ۱۵ سال است که تحت محاصره زمینی، دریایی و هوایی رژیم صهیونیستی قرار دارد. چند روز پیش میان رژیم صهیونیستی و جهاد اسلامی فلسطین، آتش بس برقرار گردید که به بمباران ۳ روزه رژیم اشغالگر قدس علیه غزه پایان داد، تجاوزی که تاکنون منجر به شهادت ۴۶ فلسطینی از جمله ۱۵ کودک و زخمی شدن حداقل ۳۵۰ غیرنظامی شده است.

از زمان شروع تجاوز رژیم صهیونیستی در جمعه گذشته، این رژیم بمباران شدیدی علیه غزه را انجام داد، به طوری که ساختمان‌ها را با خاک یکسان و اردوگاه‌های پناهندگان را نیز بمباران کرد. جهاد اسلامی در پاسخ به این تجاوزات، حدود هزار موشک به سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد و در نهایت با پذیرش شروط جنبش جهاد اسلامی توسط رژیم صهیونیستی، آتش بس برقرار شد.

در این گزارش بر آن هستیم تا شما را در سفری به پنج استان غزه ببریم و مکان‌های حیاتی از جمله بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، مجتمع‌های سازمان ملل، اردوگاه‌های پناهندگان، گذرگاه‌ها و تأسیسات زیرساختی حیاتی آن را برای شما معرفی کنیم:

۱۵ سال محاصره

غزه حدود ۲.۱ میلیون نفر جمعیت دارد. آنها در ۵ استان غزه شمالی، شهر غزه، دیرالبلح، خان یونس و رفح زندگی می‌کنند.از شمال با فلسطین اشغالی و از جنوب غربی با مصر در ساحل دریای مدیترانه با مساحتی در حدود ۳۶۵ کیلومتر مربع هم مرز است. فاصله ۴۱ کیلومتری رفح در منتهی الیه جنوب نوار تا بیت حانون در شمال را می‌توان کمتر از یک ساعت با ماشین طی کرد.

از سال ۲۰۰۸ رژیم صهیونیستی چهار جنگ را در سرزمین‌های فلسطینی به راه انداخته است که طی آن هزاران نفر که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، به شهادت رسیدند. در چهارمین حمله به غزه در ماه می ۲۰۲۱ بر اساس اطلاعات سازمان ملل، حداقل ۲۶۱ نفر از جمله ۶۷ کودک شهید و بیش از ۲۲۰۰ نفر مجروح شدند.

رژیم اشغالگر قدس در این حمله ۱۱ روزه به حداقل ۵۱ مرکز آموزشی از جمله ۴۶ مدرسه و مهدکودک، مرکز آموزشی آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) و بخش‌هایی از دانشگاه اسلامی در غزه آسیب رساند.

حملات این رژیم همچنین حداقل ۶ بیمارستان و ۱۱ مرکز مراقبت‌های بهداشتی اولیه از جمله تنها آزمایشگاه COVID-۱۹ در غزه را ویران کرد.

شمال غزه

منطقه شمال غزه با اسرائیل ۱۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. نوار غزه توسط یک محیط به شدت مستحکم که از یک دیوار بتنی و یک حصار دوگانه سیم خاردار تشکیل شده، احاطه شده است. هر کسی که به یک کیلومتری این دیوار نزدیک شود، در معرض تیراندازی ارتش رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرد که در مرزهای شمالی و شرقی نوار گشت زنی می‌کند.

گذرگاه بیت حانون که (توسط رژیم صهیونیستی به نام اریز شناخته می‌شود) توسط ارتش این رژیم اداره می‌شود، تنها گذرگاه شمالی غزه به سمت این رژیم است. از آنجا، فلسطینیان با مجوزهای ویژه – معمولاً برای درمان فوری پزشکی – اجازه دارند نوار را به مقصد کرانه باختری ترک کنند. غزه تنها حدود ۱۰۰ کیلومتر با اورشلیم فلسطین اشغالی فاصله دارد. از سال ۲۰۰۷ رژیم اشغالگر قدس محاصره دریایی و هوایی نوار غزه را اعمال کرده است.

منطقه شمال غزه محل استقرار کمپ جبالیا بزرگترین کمپ پناهجویان در نوار است که مساحت آن ۱.۴ کیلومتر مربع است و ۱۱۴ هزار نفر جمعیت دارد و یکی از متراکم‌ترین مکان‌های روی زمین محسوب می‌شود.

شهر غزه

شهر غزه با بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر نوار غزه است. از معروف ترین محله‌ها می‌توان به محله‌های الرمال، الشجاعیه و تل الهوی اشاره کرد.

بیمارستان الشفاء در قلب محله رمال واقع شده است و بزرگترین مرکز پزشکی در نوار غزه است.

این بیمارستان توسط چندین مجتمع سازمان ملل متحد احاطه شده است، از جمله آژانس اونروا، دفتر هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای روند صلح خاورمیانه، و برنامه توسعه سازمان ملل متحد. همچنین بهترین دانشگاه‌های غزه یعنی دانشگاه اسلامی، دانشگاه الازهر و دانشگاه الاقصی که تنها چند صد متر از یکدیگر فاصله دارند، در محله رمال غزه واقع هستند.

کمپ ساحلی که در امتداد سواحل غزه در دریای مدیترانه قرار دارد، سومین کمپ بزرگ در میان هشت کمپ در نوار است.

دیرالبلح

این استان بزرگترین منطقه تولید کشاورزی نوار غزه است. دیرالبلح دارای ۴ کمپ پناهندگان بنام‌های النصیرات، البریج، المغازی و دیرالبلح است.

تنها نیروگاه فعال در نوار غزه در امتداد مرز منطقه دیرالبلح با شهر غزه واقع شده است. طی ده سال گذشته، نوار غزه از کمبود مزمن برق رنج برده است که به شدت بر توانایی آن در ارائه خدمات اساسی از جمله بهداشت، آب و فاضلاب، تولید و کشاورزی تأثیر گذاشته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، تنها ۵ درصد از آب غزه قابل شرب است و ۶۸ درصد از جمعیت آن از ناامنی غذایی رنج می‌برند.

خان یونس

حدود ۴۰۰ هزار نفر در منطقه خان یونس زندگی می‌کنند. در مرکز آن اردوگاه پناهندگان قرار دارد که حدود ۸۷ هزار نفر را در خود جای داده است.

در سال ۲۰۰۵، با تصمیم آریل شارون، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی نزدیک به ۸ هزار شهرک نشین و نظامی این رژیم به ۲۱ شهرک در اطراف غزه و کرانه باختری اشغالی منتقل شدند که بیشترشان در آبادی‌ها در خان یونس سکونت کردند.

رژیم صهیونیستی مدعی شده است که اشغال غزه از سال ۱۹۶۷ به پایان رسیده است، زیرا نیروها و شهرک نشینان خود را از نوار خارج کرده است، اما قوانین بین المللی غزه را سرزمینی محصور می‌داند زیرا رژیم اشغالگر کنترل کامل مرزها، حریم هوایی و آب‌های سرزمینی این نوار را در اختیار دارد.

رفح

رفح جنوبی ترین نقطه نوار غزه با بیش از ۲۵۰ هزار نفر جمعیت است. این منطقه به دلیل گذرگاه معروف – که نام خود را دارد – با مصر مشهور است.

رژیم صهیونیستی و مصر هر دو مرزهای خود را تا حد زیادی بسته نگه داشته اند و مسئول وخامت بیشتر وضعیت ضعیف اقتصادی و انسانی نوار غزه هستند.

به گفته سازمان ملل، در سال ۲۰۲۰، گذرگاه رفح و گذرگاه اریز تنها برای ۱۲۵ روز باز بودند.همچنین گزارش شده است که فلسطینی‌هایی که می‌خواهند نوار غزه را ترک کنند باید مجوز درخواست دهند و این فرآیند بسته به وضعیت مرز ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

بزرگترین زندان جهان

کسانی که می‌توانند از گذرگاه رفح عبور کنند، باید یک سفر ۶ تا ۸ ساعته از طریق صحرای سینا انجام دهند و از چندین ایست بازرسی مصری در مسیر خود به قاهره، در فاصله ۴۰۰ کیلومتری، عبور کنند. دومین گذرگاه رفح به مصر، دروازه صلاح الدین است که برای حمل و نقل کالا از آن استفاده می‌شود.

سومین گذرگاه از رفح گذرگاه کرم ابوسالم است که در کنترل رژیم صهیونیستی است.

پس از بمباران و تخریب فرودگاه بین المللی یاسر عرفات توسط رژیم اشغالگر قدس در سال ۲۰۰۱، تنها ۳ سال پس از افتتاح، هیچ فرودگاه عملیاتی در غزه وجود ندارد.

غزه بار دیگر به صحنه ویرانی‌های گسترده و رنج‌های عظیم انسانی تبدیل شده و هنوز جایی است که اغلب آن را به عنوان «بزرگترین زندان روباز جهان» توصیف می‌کنند.

انتهای پیام/