کاهش۵۰درصدی تصادفات کرمانشاه در نوروز/آمار تلفات جاده‌ای کاهشی شد

پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، گروه استان‌ها – سمیه نوری: شروع سال جدید با تعطیلات طولانی مدتی عجین شده و این ایام و تعطیلات آن برای مردم ایران با سفر رفتن و گشت و گذار گره خورده و این تعطیلات به دلیل شروع فصل دل انگیز بهار و هوای مطلوب آن برای مردم فرصت خوبی […]

پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، گروه استان‌ها – سمیه نوری: شروع سال جدید با تعطیلات طولانی مدتی عجین شده و این ایام و تعطیلات آن برای مردم ایران با سفر رفتن و گشت و گذار گره خورده و این تعطیلات به دلیل شروع فصل دل انگیز بهار و هوای مطلوب آن برای مردم فرصت خوبی است که با سفر به شهر و دیار مادری خود با اقوام و آشنایان دیداری تازه کنند.

اما این موقعیت پیش آمده تنها به دیدار و سفر به دیار مادری محدود نخواهد شد و بی شک موسم بهاری به حدی وسوسه انگیز است که تنها کافیست با کمی جست‌وجو در فضای مجازی و مشاهده طبیعت‌های متنوع و بکر در جای جای ایران دل را به جاده‌ها زده و از این تعطیلات خاطره‌ای خوش برای خود و خانواده ساخت.

با توجه به اینکه اغلب مردم به دلایل مختلف سفرهای جاده‌ای را به انواع دیگری از جابه‌جایی‌ها ترجیح می‌دهند آمار این نوع ترددها همیشه در صدر جدول قرار دارد و در سفرهای نوروزی سهم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند از همین رو آمار تلفات و تصادفات بیشتری هم نسبت به دیگر روش‌ها خواهد داشت.

شاید تنهای علتی که شیرینی آغازین یک سفر را به کام یک خانواده تلخ می‌کنپف تنها و تنها بروز اتفاقات ناگواری همچون تصادف باشد و زخم‌های به یادگار مانده از آنها هیچگاه التیام نخواهد یافت و جز خاطره‌ای ناگوار و تلخ برای بازماندگان ندارد.

بر اساس آمار کلی ارائه شده از نوروز سال گذشته بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر در سفرهای نوروزی جان خود را از دست دادند و هم اکنون نیز با شروع سال ۱۴۰۳ تا به امروز یا بروز حدود ۵۰۶ تصادف تعداد ۶۱۷ نفر از هموطنان ما جان خود را از دست دادند و این آمار دلیلی جز بی‌احتیاطی و فقدان رعایت پایه‌ای‌ترین اصول رانندگی نخواهد داشت.

بر اساس آمار تصادفات و تلفات این حوادث پلیس هر ساله نسبت به هشدارهای جدی و پیشگیرانه اقدام می‌کند و توجه به سرعت مطمئنه، استراحت و عدم رانندگی در زمان خستگی و خواب آلودگی و همچنین رعایت فاصله قانونی با دیگر خودروها برای جلوگیری از تصادفات را گوشزد می‌کند اما تا زمانی که رانندگان نسبت به آن توجه نداشته باشند کنترل تلفات و تصادفات ممکن نخواهد بود.

با این حال با توجه به اینکه آمار تصادفات در برخی از استان‌ها بسیار قابل توجه و افزایشی بوده پایگاه خبری تحلیلی حرف آور استان کرمانشاه به منظور اطلاع از آخرین آمار و وضعیت جاده‌ها و نیز تصادفات این استان تا به امروز به سراغ مسئولان و پلیس راه و پلیس راهور رفت.

کاهش۵۰درصدی تصادفات کرمانشاه در نوروز/آمار تلفات جاده‌ای کاهشی شد

هم اکنون بار ترافیکی در کرمانشاه به جاده‌های فرعی کشیده شده است

سرهنگ عبدالحسین زارع رئیس پلیس راه کرمانشاه در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی حرف آور با اشاره به وضعیت جاده‌های استان کرمانشاه در ایام پر تردد سال، اظهار کرد: در حال با توجه اینکه جو آرامی بر وضعیت آب و هوایی استان حاکم شده و همچنین به دلیل عبور از پیک نخست رفت و آمدها در جاده‌های مواصلاتی اصلی بار ترافیکی روندی کاهش داشته است.

وی افزود: در ایام نوروز معمولاً با ۲ پیک و اوج ترافیکی رو به رو هستیم که هم اکنون پیک نخست آن از زمان باز گشایی ادارات از روز پنجم اسفند ماه پشت سر گذاشته شده و بار ترافیکی از محورهای اصلی به محورهای فرعی درونی استانی کشیده شده است.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه با بیان اینکه تردد و بازدید از اماکن گردشگری داخلی استان محورهای فرعی را درگیر کرده، تصریح کرد: بنابراین هم اکنون با ترافیک محلی مواجه هستیم که بر همین اساس اکنون بیشتر تصادفات استان مربوط به تصادفات در مسیرهای فرعی است.

سرهنگ زارع با توصیه به شهروندان، خاطرنشان کرد: از همشهریان و گردشگران تقاضا می‌شود با توجه به اینکه محورهای فرعی زیر بار ترافیکی قرار دارند در هنگام رانندگی احتیاط لازم را داشته باشند و از عجله و شتاب پرهیز کنند و در صورت عدم آشنایی با جاده‌ها به ویژه در ساعات شب حتماً پرس و جو لازم را از قبل داشته باشند.

وی تاکید کرد: از ابتدای اجرای طرح‌های تردد نوروزی که از ۲۴ اسفند ماه آغاز و تا پایان روز چهاردهم فروردین ماه ادامه دارد روند تصادفات جاده‌ای در استان کرمانشاه نسبت به سال گذشته روند کاهش داشته است که حاصل رعایت نکات ایمنی و تلاش نیروهای خدمت رسان حوزه‌های مربوطه است.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه همچنین به وضعیت تلفات در استان کرمانشاه اشاره و عنوان کرد: در ایام تعطیلات نوروزی تا به امروز آمار جان باختگان تا به این لحظه روند کاهشی نسبت به سال گذشته داشته که بر همین اساس کاهش ۵۰ درصدی تصادفات و جان باختگان در این ایام گزارش شده است.

کاهش۵۰درصدی تصادفات کرمانشاه در نوروز/آمار تلفات جاده‌ای کاهشی شد

بکارگیری ۱۲۴ تیم پلیس راه در کرمانشاه طی اجرای طرح ترافیکی سال نو

سرهنگ زارع ادامه داد: هم اکنون بار ترافیکی استان کاهش یافته و ترافیک روان و بدون مشکل در حال انجام است و آمار تصادفات استان نیز نسبت به سال گذشته تقریباً نصف شده که همگی حاصل رعایت نکات ایمنی از سوی رانندگان است.

وی گفت: به منظور کنترل و کاهش آمار تصادفات تا پایان سفرهای نوروزی توصیه می‌شود مسافران حتماً نکات ایمنی شامل بستن کمربند، رعایت حد فاصل طولی و عرضی مناسب با خودروهای همجوار، عدم افزایش سرعت بیش از حد مجاز و… تا این ایام با کمترین تلفات در چهاردهم فرودین ماه به پایان برسد.

رئیس پلیس راه استان کرمانشاه در پایان یادآور شد: با توجه به تعطیلی ادارات در ۲ نیمه از این رو پیک نخست شلوغی جاده‌ها در محورهای استان کرمانشاه بین ۲۹ اسفند ماه تا پنج فروردین ماه بوده و پیک دوم ترافیکی از روز یازدهم تا چهاردهم پیش بینی شده که به منظور کنترل پیک ترددها از ابتدای اجرای طرح ترافیکی استان ۱۲۴ تیم محسوس و نامحسوس و ۱۲۰ دستگاه دوربین ثابت و سیار بکارگیری شدند.

بر اساس آمار ارائه شده در استان کرمانشاه می‌توان روند وقوع حوادث جاده‌ای در این استان را کاهشی و قابل قبول دانست و کرمانشاه را جز استان‌های کم تلفات در حوادث جاده‌ای محسوب کرد.

کاهش۵۰درصدی تصادفات کرمانشاه در نوروز/آمار تلفات جاده‌ای کاهشی شد

تخلفات و حوادثی جاده‌ای تنها توسط ۱۰ درصد مردم رخ می‌دهد

در ادامه نیز همچنین سرهنگ محمد حیدری رئیس پلیس راهنمایی رانندگی کرمانشاه در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی حرف آور با حجم ترافیکی نوروز در حوزه شهری کرمانشاه اشاره و اظهار کرد: حجم ترافیکی شهر کرمانشاه در ۲ مرحله رخ می‌دهد که نخستین حجم ترافیکی این ایام مربوط به خرید و بازار شب عید مردم بوده و معمولاً از ۱۵ اسفندماه آغاز و تا پایان سال ادامه دارد.

وی افزود: با توجه به افزایش تردد و ترافیک در روزهای پایانی سال به منظور خرید شب عید امسال نسبت به روزهای عادی سال افزایش چهار برابری ترافیکی را در شهر کرمانشاه شاهد بودیم اما کنترل آن به خوبی مدیریت شد.

رئیس پلیس راهنمایی رانندگی کرمانشاه تصریح کرد: طرح کنترل ترافیکی امسال از بیست و چهارم اسفند ماه همزمان با سراسر کشور آغاز و تا چهاردهم فروردین ماه ادامه خواهد داشت که با پوشش حداکثری در قالب تیم‌های خودرویی، تیم‌های موتورسوار، تیم‌های پیاده، ۷۵ تیم گشتی به صورت روزانه و ۱۷ تیم نامحسوس در سطح معابر حضور پیدا کردند.

سرهنگ حیدری با بیان اینکه با شروع سال جدید حجم ترافیکی شهری نسبت به ایام پیش از عید روند کاهشی داشته، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال به منظور کاهش تخلفات و تصادفات به شناسایی رانندگان پر خطر در سال قبل و همچنین ارسال پیامک‌های هشداری اقدام شده است.

وی به نقش و مشارکت مردم در حوزه‌های پیشگیری و نظم بخشی ترافیکی تاکید و خاطر نشان کرد: بر همین اساس با توجه به بررسی آمارها مردم نسبت به توصیه‌های پلیس توجه ویژه داشتند و تصادفات رخ داده شده در این مدت تنها توسط ۱۰ درصد مردمی است که به رعایت قوانین توجه ندارند.

کاهش ۲۰ درصدی تصادفات جاده‌ای در کرمانشاه نسبت به سال گذشته

رئیس پلیس راهنمایی رانندگی کرمانشاه ادامه داد: برنامه‌های پیشگیرانه ما در این حوزه تقویت اقدامات کنترلی و همچنین توقیف خودروهای دارای حرکات مخاطره آمیز است که با توقیف این خودروها تا پایان تعطیلات ترخیص کردن آنها ممکن نخواهد بود.

سرهنگ حیدری بیان کرد: با اقدامات کنترلی و هماهنگی‌هایی که با تمامی دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان و استفاده از ظرفیت سامانه‌های هوشمند در استان انجام گرفته آمار تصادفات امسال در مجموع نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش در مجموع تصادفات خسارتی داشته است.

وی ادامه داد: در مجموع تصادفات منجر به فوت امسال به مدت مشابه سال گذشته نیز ۲۰ درصد کاهش تعداد جان‌باختگان در معابر درون شهری استان و همچنین در تصادفات جری درون شهری تعداد مجروحین امسال با سال گذشته برابر است.

رئیس پلیس راهنمایی رانندگی کرمانشاه مطرح کرد: با شروع موج دوم سفرها که از پنجم فروردین ماه آغاز شده افزایش تردد در معابر شهری داشتیم بنابراین می‌طلبد که رانندگانی که در معابر شهری تردد دارند با سرعت مطمئنه و مقرر شده حرکت کنند چرا که بیشترین تلفات و نوع تصادفات شهری برخورد وسیله نقلیه با عابران پیاده است که تا کنون حدود چهار الی پنج مورد فوتی در پی داشته است.

بر اساس آمارهای ارائه شده ناشی از بررسی‌های سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی، خواب‌آلودگی و استفاده از موبایل حین رانندگی عوامل مهم و حادثه آفرینی بوده که در این ایام باعث بروز تصادف و جان باختن هموطنان شده است از این رو با توجه به اینکه پیک دوم سفرهای نوروزی هنوز به پایان نرسیده و از یازدهم تا چهاردهم به عنوان شروع ترافیک جاده‌ای پیش بینی شده برای جلوگیری از تصادفات و تلخ کام شدن مسافران رعایت نکات ایمنی در زمان رانندگی به هموطنان مورد تاکید و توصیه بسیار است.

انتهای پیام/

منبع