برای افتتاح سد قیزقلعه سی؛

پارس آباد نه؛ ابراهیم رئیسی در فرودگاه بین المللی تبریز پیاده شد

رئیس‌جمهوری برای افتتاح سد «قیزقلعه سی» در آذربایجان شرقی وارد فرودگاه بین‌المللی تبریز شد.

به گزارش حرف آور، آیت‌الله رئیسی به‌اتفاق الهام علی‌اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان طرح مشترک سد قیزقلعه سی را امروز افتتاح می‌کنند.

پیش از این قرار بود آیت الله رئیسی برای افتتاح سد قیزقلعه سی به شهرستان پارس آباد سفر کند که به نظر باتوجه به افتتاح یک طرح دیگر در تبریز، مسیر حرکتی ابراهیم رئیسی از پارس آباد به تبریز تغییر کرد!

توافقنامه همکاری مشترک در زمینه ادامه ساخت و بهره‌برداری مشترک از سدها و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه سی حدود ۹ سال قبل امضا شد و در سال ۱۳۹۵ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و امروز شاهد افزایش ذخیره‌سازی سد خداآفرین و اتمام سد قیزقلعه‌سی هستیم.

به دنبال بهره‌برداری از سد قیزقلعه سی حجم آب ذخیره شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیزقلعه سی قرار دارد از طریق کانال و شبکه پایاب به دشت‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و جمهوری آذربایجان به میزان ۲ میلیارد مترمکعب در سال تزریق می‌شود و زمینه توسعه بخش‌های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم خواهد شد.

تأمین آب شبکه خداآفرین، تأمین برق به میزان ۲۷۰ گیگاوات ساعت در سال و تنظیم آب سالیانه به میزان ۲ میلیارد مترمکعب برای ایران و جمهوری آذربایجان از جمله اهداف ساخت سد قیزقلعه‌سی به شمار می‌رود.