امام جمعه اردبیل: خضوع در برابر آمریکا حلال تمام مشکلات نیست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور از اردبیل، سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل برگزار گردید با اشاره به رفراندوم برگزار شده در اول انقلاب اظهار کرد: حضرت امام در اسفند سال ۱۳۵۷ یعنی چند روز […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور از اردبیل، سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل برگزار گردید با اشاره به رفراندوم برگزار شده در اول انقلاب اظهار کرد: حضرت امام در اسفند سال ۱۳۵۷ یعنی چند روز بعد از پیروزی انقلاب بر خلاف تمام انقلاب های دنیا از دولت موقت خواست که برای تعیین نوع حکومت رفراندوم برگزار کند.

وی افزود: با اینکه از شعارهای انقلاب کاملاً مشخص شده بود که ملت ما یک حکومت مبتنی بر احکام نورانی اسلام را می‌خواهد این موضوع در تمام تظاهرات موج می زد اما امام به این تعین اکتفاء نکرد و رجوع به افکار عمومی را لازم دانست.

امام جمعه اردبیل تشریح کرد: هر چه به امام گفتند این اقدام مرسوم نیست و اگر بنای رفراندوم دارید هنوز خیلی زود است اما امام نپذیرفتند اسناد لانه جاسوسی هم پیش بینی قطعی کرده که امام خمینی برنده رفراندوم خواهد بود، امام با این اقدام بالاترین و قوی ترین دموکراسی را به تماشای اهل دنیا گذاشت و ملت ایران در یک رای که تا حالا در دنیا نظیر آن دیده نشده به حکومت جمهوری اسلامی رای دادند.

وی تأکید کرد: امام به این رفراندوم، اکتفاء نکردند و بلکه قانون اساسی را نیز به رای ملت گذاشتند تا در آینده کسی نتواند تهمت دیکتاتوری به حضرت امام و انقلاب بزند؛ حضرت امام قطعاً راضی به ریاست بنی صدر نبودند اما آنجا نیز به رای ملت احترام گذاشتند و ریاست او را تنفیذ کردند و اینگونه بود که ۱۲ فروردین به عنوان روز انتهای نظام سلطنتی، حکومت فردی و موروثی در ایران ثبت و اراده ملت با حضور بی‌نظیر در پای صندوق های رای تثبیت و حکومت دلخواه مردم حاکم گردید.

عاملی تصریح کرد: در ادوار بعدی نیز انتخابات بسیار پرشور و اجتماعات بی نظیر نشان داد که ملت ما نسل به نسل، جمهوریت مقید به اسلامیّت را برای همیشه انتخاب کرده اند، در اینجا شایسته است بخشی از فرزندان ملت ما که با زیر پا گذاشتن آیات حجاب، احترام آیات و احترام قرآن و احترام قانون اساسی و احترام رای ملت را نادیده می گیرند توجه کنند که رعایت حرمت اراده ملت احترام به خودشان است و بی اعتنایی به اراده یک ملت در همه جا مذموم است ما به هر کشور برویم قانوناً و عرفاً به اراده ملت آن کشور احترام می گذاریم و هرگاه بیگانگان نیز به کشور ما بیایند قانون ما را رعایت می‌کنند.

وی یادآور شد: اخیراً سفیر سوئیس که یک خانم است از حرم حضرت معصومه با حجاب کامل بازدید کرد، بعد از آن، طوفانی از اعتراض در سوئیس بلند شد، که چرا سفیر ما از حجاب اسلامی استفاده کرده است؟ سفیر با شجاعت و شهامت جواب داد: «قانون هر کشوری برای تمام اتباع خارجی محترم و لازم الرعایه است»

خطیب نماز جمعه اردبیل ابراز کرد: نقض اراده یک ملت و بالاتر از آن بی‌اعتنایی و تمسخر به دستور ذات لایتناهی شایسته یک انسان فرهیخته، فهیم و لایق یک جامعه دموکراتیک نیست.

وی بیان کرد: امیرالمومنین برای کسی که جرات برمولای خود داشته باشد سخن بسیار سنگینی دارد او بر چنین شخصی آرزوی بسیار سختی می کند « فَبِئْسَ الْمَطِیَّهُ الَّتی امْتَطَتْ نَفْسی مِنْ هَواهـا فَواهاً لَها لِما سَوَّلَتْ لَها ظُنُونُها وَمُناها، وَتَبّاً لَها لِجُرْاَتِها عَلى سَیِّدِها وَمَوْلاها» امام سجاد نیز عبارت بسیار سنگین دارد و به خداوند عرض می‌کند که اگر قرار است عمر من مرتع شیطان شود قبل از اینکه غضب تو مرا بگیرد عمر مرا  سریعاً به پایان برسان «وَ عَمِّرْنِی مَا کانَ عُمْرِی بِذْلَه فِی طَاعَتِک، فَإِذَا کانَ عُمْرِی مَرْتَعاً لِلشَّیطَانِ فَاقْبِضْنِی إِلَیک قَبْلَ أنْ یسْبِقَ مَقْتُک إِلَیّ».

سیدحسن عاملی اضافه کرد: وزیر خارجه آمریکا اخیراً در پیام خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل نقض ادعایی حقوق بشر در ایران، افغانستان، روسیه، سوریه و چین را محکوم کرد! من به آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا می گویم حداقل یک کشور از کشورهای هم پیمان خودتان مثل اسرائیل که آرزویی در نقض حقوق بشر نگذاشته را در این ردیف بگذارید تا نگویند صرف هم سو نبودن با منافع آمریکا در اتهام به نقض حقوق بشر کافی است این نهایت ناشی گری از یک دیپلمات ارشد آمریکاست.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: این سخن و موضع گیری وزیر خارجه آمریکا بر اساس یک قاعده بسیار عفن سیاسی است و آن اینکه «من لم یکن معنا کان علینا» هرکس با ما و در تحالف با ما نیست او علیه ماست! به وزیر خارجه آمریکا باید گفت ایران چندین بار به طرف شما آمد اما شما ایران را به طرف شرق و به طرف چین سوق دادید و فرصت عظیمی را از دست دادید یک بار در افغانستان به محاصره طالبان افتادید و تمام تانکرهای سوخت شما توسط طالبان منفجر و ماشین جنگی شما زمین گیر شد به ایران پیغام فرستادید و التماس کردید و ایران شما را نجات داد اما بعد از آن ما را محور شرارت نامیدید یک بار در عراق گرفتار شدید باز پیغام فرستادید باز ایران همکاری کرد اما بعد از اینکه از پل گذشتید همه چیز را فراموش کردید.

وی عنوان کرد: در موضوع برجام منویات اروپا و آمریکا کاملاً برآورده شد ایران بخش عظیمی از سانتریفیوژها را تعطیل و راکتور آب سنگین را سیمان گرفت ولی باز آنها حتی به یک بند تعهد خود عمل نکردند ملت ما همه بدانند که برجام در حد اعلی منویات اروپا و آمریکا را تامین می‌کند اما آنها جز به سرنگونی نظام برخاسته از رای ملت راضی نیستند همچنان که یکی از آمریکایی ها گفته ما نه فقط  با توان هسته ای ایران بلکه با فلسفه جمهوری اسلامی مخالف هستیم ضرب المثل عربی می گوید : «شنشنه أعرفها من أخزم » پدربزرگ می گوید پسرم اخزم مرا زد و خونی کرد وقتی او فوت شد فرزندانش این کار را کردند این اهانت طبیعت و عادتی است که از پسرم اخزم به ارث مانده است! یعنی طبیعت آمریکا فرار از تعهد، صلح و سازش است.

عاملی با بیان اینکه من دو نمونه بسیار حساس در این باره به کسانی نقل می‌کنم که خیال می کنند خضوع در برابر آمریکا حلال تمام مشکلات است، بیان کرد: اول مطلبی است که اخیراً نخست وزیر سابق کویت آن را افشا و دنیا را در حیرت فرو برد! وی اعلام کرد قبل از حمله آمریکا به عراق به اطلاع آنها رساندیم که صدام آماده است تمام منویات آمریکا را اجرا و مثل یک سرباز آمریکا عمل کند اما آمریکا نپذیرفت و حمله را شروع کرد در این حمله دو میلیون انسان بی‌گناه کشته و زخمی شدند و بهانه فقط این بود که عراق سلاح کشتار جمعی دارد و وقتی چنین سلاحی پیدا نشد بوش پسر گفت ما اشتباه کردیم خداوند ما را خواهد بخشید.

وی افزود: مورد دوم خیلی تکان دهنده است در دوران جنگ سرد، یلتسین خود را کاملاً شکست و به آمریکا رفت و اظهار داشت آماده ایم همه منازعات دوران جنگ سرد را کنار بگذاریم تا دنیا در صلح و صفا زندگی کند در آن لحظه دنیا یک فرصت طلایی برای صلح و آرامش پیدا کرد اما روحیه تفرعن آمریکا آن را بر باد داد! آمریکا فهمید روسیه در موضع انفعال است و لذا اعتناء نکرد و بعداً دکترین خود را اینگونه منتشر کرد که آمریکا به هیچ عنوان نباید به هیچ کشور دیگر اجازه دهد که با آمریکا رقابت کند.

نماینده ولی فقیه در استان ابراز کرد: آمریکا باید قدرت برتر جهان باشد و ما باید به متحدان خود بگوییم که خودشان دنبال سلاح نباشند چون ما برای آنها سلاح تولید می کنیم و ما باید حواسمان به روسیه باشد چون که نمی دانیم بعد از فروپاشی مسیرش در کدام سمت قرار است برود، خرس بزرگ ممکن است دوباره روی پاهایش بایستد و دوباره شروع به غرش کند این مشهور به دکترین بوش است این سند توسط مسئول تنظیم سیاست های  وزارت دفاع آمریکا شخصی به نام ولفوویتس تنظیم شده بود.

وی گفت: زمانی آمریکا به گورباچف گفت اگر اجازه بدهی آلمان شرقی با آلمان غربی متحد شود و دیوار برداشته شود ما هم ناتو را به شرق توسعه نمی دهیم این حرف جیمز بیکر وزیر خارجه وقت آمریکا به گورباچف است؛ آنها به گورباچف تضمین دادند که ناتو حتی یک اینچ به سمت شرق نمی آید. اما بعداً کاملاً خلف وعده کرده و در صدد عضویت اوکراین بر ناتو بر آمدند و نتیجه جنگی شد که بر آرامش کل دنیا اثر گذاشته است.

پایان پیام//

منبع